Çocuklarda Yemek Yeme– Seçme

Çocuğunuza planlı ve sağlıklı yiyecekler verebilirsiniz. Çocuğunuz günde en az bir kez öğleden sonra eğer iştahlıysa 2 ya da 3 kez de atıştırma ihtiyacı duyar. Dengeli beslenmeyi, dengesiz beslenmeden ayıran en önemli özellik besinlerin niteliği olduğundan, doğru zamanlanmış ve besleyici öğünler çok önemlidir. Öğleden sonra atıştırılan yiyecekler az miktarda olmalıdır. Böylece çocuğunuz    akşam yemeğinde acıkmış olacaktır. Atıştırma vakitlerinde eğer tatlı yiyecekler seviyor ise, meyve, kakaolu süt, meyveli yoğurt, eğer tuzlu tercih ediyorsa kraker atıştırabilir.(öğünleri abur cuburla   geçirmesine izin vermeyin)

Ne yiyeceğine siz karar verin, ne kadar yiyeceğine o karar versin. Çocuğunuz büyüyüp geliştikçe kalori ihtiyacı da değişecektir. Bazen kuş kadar bazen de nereye gittiğini merak etmenize neden olacak kadar çok yiyecektir. Çocuklar ihtiyaç duydukları kadar yerler. Fazlasını değil. Nadiren doyduktan sonra yemeye devam ederler. Bu nedenle çocuğunuza, bir lokma daha al, yemeğini bitir yoksa….gibi kandırmak yerine doyduğunda durmasına izin verin. Çocuğunuz değişik yiyecekler yerse dengeli beslenmiş olur ve midesine kulak verirse doğru kaloriyi alır.

Akşam yemeklerini ailece yemeyi tercih edin. Akşam yemeklerinin ailece yenmesinde ısrar edilmesi çok basmakalıp, eski moda görünebilir. Ailece yenen akşam yemeği sadece çocuğun uygun sofra alışkanlığını edinmesi açısından değil, onun nasıl konuşması gerektiği ve dengeli beslenmesi açısından önemlidir. Aile bireylerinin birbirlerine destek verebilmeleri, neşe ve endişelerini paylaşmaları açısından da bu yemekler önemlidir.

Fazla kilolu ise, bunu beslenme bozukluğuna çevirmeyin. Eğer çocuğunuz fazla kilolu ise sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmesi ve kendi görüntüsü hakkında pozitif düşünmesi önemlidir. Onun kendisine bakmasını sağlayın; giymekten hoşlandığı kendini rahat hissettiği kıyafetleri seçmesine izin verin.  Ailenin tüm ilgisi çocuğun fazla kiloları üzerinde yoğunlaşmasına izin vermeyin. Genellikle çocuğunuzun kilosunu istikrarlı tutan beslenme şekli ideal olanıdır. Çocuk kilosunu korudukça, büyüdükçe incelecektir. Eğer zayıflamak istiyorsa ve rejime başlamayı düşünüyorsanız mutlaka diyetisyenden destek alın.

Kaynak; Swedo, Susan; Leonard, Henrietta; Çocuktur Geçer!Epsilon yayınları, İstanbul-2003

About Ebru

ebru ayyıldız
This entry was posted in DAVRANIŞ PROBLEMLERİ. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>